Ana Sayfa Süper Lig 6 Nisan 2020 183 Görüntüleme

Fenerbahçe Futbol A Takımımının doktoru Prof. Dr. Burak Kunduracıoğlu, Corona virüs (Covid-19) salgını hakkında Fenerbahçe kulübünün nasıl bir yol izlediğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

BAŞKANIMIZ, YÖNETİM KURULUMUZ VE TEKNİK EKİPLE TOPLANTILAR YAPIP YOL HARİTAMIZI HAZIRLADIK

Fenerbahçe Futbol A Takımımının doktoru Prof. Dr. Burak Kunduracıoğlu, Corona virüs (Covid-19) salgını hakkında Fenerbahçe kulübünün  nasıl bir yol izlediğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe Futbol A Takımımının doktoru Prof. Dr. Burak Kunduracıoğlu, Corona virüs (Covid-19) salgını hakkında Fenerbahçe kulübünün nasıl bir yol izlediğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İlk olarak salgınla mücadelede ön cephede savaşan sağlık çalışanlarımıza teşekkür eden Kunduracıoğlu, “1-2 aydır tüm televizyonlarda izliyoruz. Ben Spor Hekimliği uzmanıyım. O yüzden enfeksiyoncu, göğüs hastalıkları uzmanları, halk sağlığı uzmanları varken bizim konuyla ilgili çok da konuşmamız doğru olmaz. Koronavirüs, dünyada bir dönemi kapatıp bir dönemi başlatan bir hale geldi. Pandemi halinde devam ediyor. Biz bu işin bir miktar daha geri planında olan insanlarız. Sağlık çalışanlarına teşekkür etmek istiyorum. Cansiperane şeklinde çalışıyorlar. Gerek meslektaşlarımız gerek hemşireler gerek temizlik görevlileri gerek güvenlik görevlileri olmak üzere hastane çalışanlarını sevgiyle ve saygıyla anmak istiyorum.” dedi.

ÇİN’DE COVID-19’UN ÇIKMASININ ARDINDAN SÜRECİ TAKİP ETMEYE BAŞLADIK

Virüsün Çin’de yayılmaya başladığı andan itibaren süreci takip ettiklerini belirten Burak Kunduracıoğlu, “Bizim için önce insan sağlığı, arkasından da spor geliyor. Aralık ayında Çin’de COVID-19’un çıkmasından sonra bu olayı takip etmeye başladık. Toplumu nasıl etkileyeceğini, sosyal olarak nasıl etkileneceğimizi, futbolu nasıl etkileyeceğini sürekli takip ettik. Yeniliklere baktık. Fakat çok yeni bir durum. 15 gün önce okuduklarınız, 15 gün sonra değişebiliyor. Sürekli takip etmek zorundayız. Şu anda da takip ederek gidiyoruz. Hem Sağlık Bakanlığı’nın hem de Bilim Kurulu’nun yaptığı açıklamalar doğrultusunda, bizim de kulübümüz bünyesinde Başkanımız Ali Koç ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile birtakım toplantılarımız oldu. Kulüp içerisinde düzenlemeler yaptık. Kulüp doktorlarımızdan Asım Baykan, basketbol takımımızla ilgilenen doktor arkadaşımız Ahmet Bulduk, voleybol takımımızla ilgilenen doktorumuz Barış Çakır ile toplantı yaptık. Sürekli iletişim halindeydik. Kulübümüzü, çalışanlarımızı, sporcularımızı, onların ailelerini korumak için neler yapabileceğimizi görüştük. Yönetim Kurulu ile de bunları paylaştık ve bir süreç içerisine girdik. İletişim departmanımıza da teşekkür etmek lazım. Onlar da yürüttüğümüz bu sıkıntılı dönemi şeffaf bir şekilde medyayla ve toplumla paylaştılar. Kamuoyunu doğru bir şekilde, çıkan semptomlar doğrultusunda bilgilendirdiler.” ifadelerini kullandı.

POZİTİF ÇIKANLARIN AİLELERİNE DE TEST YAPTIK VE ÇOK ŞÜKÜR TEST SONUÇLARI NEGATİF GELDİ

İlk olarak basketbol takımımıza, ardından futbol takımımıza, son olarak da erkek ve voleybol takımlarımıza test yaptıklarını vurgulayan Kunduracıoğlu, “Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulumuz semptomlar çıkmadan test yaptırmanın doğru olmayacağını söylüyorlardı. Bizim için öksürük, ateş, nefes darlığı ve bulaş önemliydi. Bulaştan kastımız yurt dışı temasıydı. İlk önce buna baktık. Bunların olup olmadığına baktık. En çok bulaşa maruz kalan ise Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımızdı. Orada gribal enfeksiyonlar çıkınca da takıma test yaptırdık. Takımımızdan bir oyuncu, bir teknik ekip, iki tane de idari çalışan personelimizde Covid-19 pozitif bulundu. İdari personelimiz dışındakiler de hastaneye yatacak kadar semptomatik değillerdi. Ufak tefek semptomları vardı. İdari çalışanımız bir hafta kadar hastanede kaldı. Genel durumu iyiydi ama semptomlar diğerlerine göre bir miktar daha ağırdı. Onun testleri negatif çıkınca ev izolasyonuna alındı. Basketbol takımımızı bu şekilde test ettik. Ardından futbol takımımızla ilgili neler yapabileceğimizi düşündük. Orada birkaç oyuncumuzda gribal enfeksiyon semptomları çıkınca onların testini yaptık. Aslında semptomlar çıkmadan test yapmamak lazım ama spor biraz daha farklı. Ofis ortamında odanıza giriyorsunuz ve kapınızı kapatabiliyorsunuz. Bizim için öyle bir durum söz konusu değil. Samandıra’yı evimiz gibi görüyoruz. Evden daha çok orada zaman geçiriyoruz. 60-70 kişi bir aradayız. Herkes birbiriyle temas halinde. Samandıra’da bir kişinin Korona olması demek hepimize geçmesi demek oluyor. Çünkü orada masaj yapılıyor, tedaviler yapılıyor, fizyoterapi yapılıyor, garsonlar var, sporcuların malzemelerini yıkayanlar var. Herkes birbiriyle temas halinde. O yüzden ikinci olarak futbola bakmaya karar verdik. Bir sporcumuzda ve bir sağlık çalışanımızda pozitif çıktı. Sağlık çalışanımızı bakanlığın dediği gibi hastaneye yatırdık. 3-4 gün kadar hastanede kaldı. Testi negatif geldikten sonra da ev izolasyonuna girdi. Oyuncumuz da ev izolasyonunda. Sadece oyunculara baktırmak da yeterli olmuyor çünkü onların aileleri de var. Aileleriyle ilgili pozitif çıkanların herhangi bir bulaşı olmuş mu, bunları nasıl yenebiliriz diye baktık. Uğraştığımız kitle genelde genç. Gençlerde asemptomatik oluyor, klinik bulgular da daha hafif seyrediyor ama bulaştırıcılıkları var. Bakanımızın da dediği gibi bir kişi 16 kişiye bulaştırabiliyor. Bunların tespit edilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. O yüzden aileleri de teste aldık. Çok şükür test sonuçları negatif geldi. Basketbol ve futboldan sonra da erkek ve kadın voleybol takımlarımızı teste tabi tuttuk. Oyuncuları, staff ekibini ve personelini inceledik. Bunların içinde erkek takımından 1 staff, kadın takımından 1 staff ve 2 oyuncu pozitif olarak belirlendi. Bunları da iletişim departmanı medyayla paylaştı.” dedi.

TOPLANTILAR YAPIP YOL HARİTAMIZI HAZIRLADIK

Başkanımız, Yönetim Kurulumuz ve Teknik ekiple sürece dair toplantılar yaptıklarını ve bir yol haritası hazırladıklarını belirten Takım Doktorumuz Prof. Dr. Burak Kunduracıoğlu, “Tesis Müdürümüz İdris Bey, deplasmana gittiğimiz otobüsümüzü, tesis içindeki odalarımızı, yemekhaneyi, fitness salonunu ilgili firmayla irtibata geçerek haftanın belli günlerinde steril ettiriyor. Mümkün olduğunda tesise kimseyi almıyoruz. İkinci bir toplantı yaptık. Başkanımız ve Yönetim Kurulumuz ile Teknik Ekibimiz toplantıya katıldı. Bir tanesinde futbol kulübüyle ilgili bir takım aldık. Başkanımızın da bir talimatı vardı. Bunun bir tatil süreci olmadığını, oyuncuların yurt dışına çıkmayacağını, ilk günden itibaren yurt içinde bile seyahat edemeyeceklerini belirledik. Zorunlu haller dışında evden çıkmamaları gerektiğini söyledik. Ne olursa olsun 24 saat bana ulaşabileceklerini söyledik. Günlük yaşam içerisindeki hijyenleri anlattık. Diyetisyen Şengül arkadaşımız da bilgiler verdi. Bu bir ekip çalışması. Teknik ekip, sağlık ekibi, Yönetim Kurulu ve Başkanımız olarak hep birlikte kararlar aldık. Bu süreç geçecek. Sıkıntılar bitecek ve eski halimize döneceğiz. Oyuncularımızı da yeniden sahalarda görmek istiyoruz.” dedi.

Tema Tasarım |